Desi a fost un an de criza economica, Romania a primit in 2009 vizita unor nume importante ale muzicii mondiale: Leonard Cohen, Sting, Vonda Shepard, James Blunt, Sinead O’Connor, Patricia Kaas, Gogol Bordello, Placebo, Duffy, Michael Bolton, Limp Bizkit, Suzanne Vega, Anastacia, Faith No More, Editors, Madonna, Cesaria Evora, Kevin Costner, Vaya Con Dios, ZZ Top, Yann Tiersen, Diana Krall, Pink Martini. Din categoria artistilor trecuti de apogeul carierei pot fi amintiti Smokie, Chris Norman, Nazareth, Simple Minds, in timp ce Demis Roussos, Sandra sau CC Catch au avut prestatii controversate si starnind nemultumiri fie pentru playback, fie pentru recitaluri prea scurte.
Nici lumea hip-hop-ului nu a evitat Romania, fiind consemnate concerte ale unor artisti ca Ja Rule, Busta Rhymes, XZibit, Fat Joe, Snap! sau Lil’ Kim. De asemenea, o serie de artisti romani si-au lansat albume: Bitza, Raku, Alina Manole, Holograf, OCS, Vasile Seicaru, Spitalul de Urgenta, Alexandrina, Luna Amara, Mircea Rusu, Loredana, Paula Seling, Andra, Sensor, Byron, Kumm, ZOB, Mihai Margineanu.
La capitolul festivaluri, rivalizeaza B’ESTFEST si CokeLive Peninsula, dar trebuie amintita si prima editie a lui Sirnaville Arts & Crafts.
Au existat si momente controversate: huiduielile primite de Madonna sau injuratura lui Carlos Santana la adresa lui George Bush.
Si, nu in ultimul rand, „tepe”: AC/DC si Scorpions. HotNews.ro va propune o lista a concertelor din 2009, precum si cronici si fotogalerii de la evenimentele respective.
Artisti straini
Melotron – 24 ianuarie – Spice Club Sepultura (in cadrul My Metal Festival, alaturi de Warganism, L.O.S.T., Krepuskul si The Sorrow) – 7 februarie – Sala Polivalenta Sting – 10 februarie – Sala Palatului The Rasmus – 16 februarie – Hard Rock Cafe Vonda Shepard – 18 februarie – Sala Palatului James Blunt – 21 februarie – Sala Polivalenta Boban si Marco Markovic Orchestra (in deschidere – Relu Balkan & Band) – 4 martie – Sala Palatului Soulfly (in deschidere Truda si Incite) – 16 martie – Sala Polivalenta Eric Sardinas (in deschidere George Baicea & Electric Blues Band) – 23 martie – Becker Brau In Flames (in deschirere L.O.S.T. si Snapjaw) – 30 martie – Arenele Romane CC Catch (in deschidere Mihai Traistariu) – 11 aprilie – Sala Palatului Cradle of Filth (in cadrul Filth Fest Tour, alaturi de Moonspell, Turisas si Dead Shape Figures – 23 aprilie – Sala Sporturilor din Cluj-Napoca Gazebo si ABBA 99 – 25 aprilie – Amfiteatrul Mihai Eminescu Nazareth – 26 aprilie – Hala Anathema (in deschidere Celelalte Cuvinte) – 29 aprilie – Sala Palatului Kenny G – 30 aprilie – Sala Palatului Busta Rhymes – 1 mai – Bamboo Mamaia Ja Rule – 2 mai – Bamboo Mamaia UnderLondon 6 (Haunts, A-lix, Les Elephants Bizarres si The Mono Jacks) – 7 mai – The Silver Church Club XZibit – 15 mai – Bamboo Bucuresti Fat Joe – 30 mai – Bamboo Bucuresti Adagio (in deschidere NeXus si Celest) – 23 mai – Brasov Handsome Furs – 15 mai – Club Control Charlie Musselwhite – 17 mai – Hard Rock Cafe The Legendary Pink Dots – 20 si 21 mai – Club Control The Moood, Bernays Propaganda si 15 Grade – 21 mai – Fire Club Rainbow Arabia – 22 mai – Club Control Joy/Disaster – 24 mai – Club Control Lance Lopez si Survolaj – 27 mai – Hala Lance Lopez – 30 mai – Club Mamou Off The Wall – 6 iunie – Amfiteatrul Mihai Eminescu Tito and Tarantula – 7 iunie – Hala Sinead O’Connor – 11 iunie – Arenele Romane Kraftwerk – 12 iunie – Sala Palatului Patricia Kaas – 14 iunie – Sala Palatului Gogol Bordello – 17 iunie – Teatrul de Vara Herastrau Placebo – 21 iunie – Romexpo Tarja Turunen – 22 iunie – Sala Palatului Mixhell si Igor Cavalera (in deschidere Junkyard, Gojira, Unlocka si AKM) – 26 iunie – Club Fabrica Craig David – 26 iunie – Turabo Society Club Duffy (in deschidere I Am Kloot) – 26 iunie – Mamaia Basement Jaxx (alaturi de Moderat, Aeroplane, TRG, Tom Wilson) – 27 iunie – Arenele Romane Michael Bolton – 28 iunie – Sala Palatului Limp Bizkit (in deschidere Queensryche si Saga) – 28 iunie – Arenele Romane Shaggy – 10 iulie – Turabo Society Club Suzanne Vega (in deschidere Ioan Gyuri Pascu) – 16 iulie – Sala Palatului Artmania ’09 (Nightwish, Opeth, My Dying Bride, Tristania, Pain, Luna Amara) – 17-19 iulie – Sibiu Grupo Company Segundo – 21 iulie – Arenele Romane Morcheeba – 23 iulie – Fratelli Club World Music Mamaia 2 (Varttina, LA-33, Astillero) – 24-26 iulie – Mamaia Snap! – 31 iulie – Turabo Society Club Kelly Rowland – 7 august – Bamboo Mamaia Lil’ Kim – 14 august – Bamboo Mamaia Faith No More (in deschidere Luna Amara, Elvis Jackson, Elvis Jackson, Superhiks) – 15 august – Sala Polivalenta Editors – 16 august – Teatrul de Vara Herastrau Madonna – 26 august – Parcul Izvor Anastacia (in deschidere Claudia Cream) – 1 septembrie – Sala Polivalenta Coco Montoya – 2 septembrie – Hard Rock Cafe Hot Chocolate, Steve Vai si Tiziano Ferro la Cerbul de Aur – 2-7 septembrie – Brasov Leonard Cohen – 4 septembrie – Stadionul Iolanda Balas Soter Macy Gray – 8 septembrie – Fratelli Studios Bob Sinclair – 25 septembrie – Turabo Society Club Cesaria Evora – 1 octombrie – Sala Palatului IAMX – 1 octombrie – Fratelli Studios Kevin Costner (alaturi de trupa Modern West, in cadrul Festivalul International de Film din Romania) – 3 octombrie – Arad Eliades Ochoa (in deschidere Analia Selis & Band) – 5 octombrie – Sala Palatului Jesse Dixon (in deschidere Paula Seling) – 10 octombrie – Sala Palatului Vaya Con Dios – 13 octombrie – Sala Palatului Handsome Furs – 16 octombrie – Club Control ZZ Top – 20 octombrie – Sala Polivalenta Bucharest Masters Of Jazz (Richard Bona si Eliane Elias; Power Of Three – Chick Corea, Lenny White, Stanley Clarke; Mike Stern Band si Branford Marsalis Quartet) – 23-25 octombrie – Sala Palatului Michael Bolton – 24 octombrie – Zilele Craiovei Natalie Cole – 27 octombrie – Sala Palatului Amorphis (in deschidere Before The Dawn si Amoral) – 29 octombrie – Arenele Romane Kool & The Gang – 31 octombrie – Bamboo Bucuresti Boo Boo Davis – 2 noiembrie – Hard Rock Cafe Yann Tiersen – 4 noiembrie – Sala Palatului Jon Lord – 5 noiembrie – Sala Palatului Sandra (in deschidere Francesco Napoli) – 6 noiembrie – Sala Palatului Michael Iron Man Burks – 9 noiembrie – Hard Rock Cafe Chris Norman – 15 noiembrie – Sala Palatului WASP – 16 noiembie – Arenele Romane Diana Krall – 22 noiembrie – Sala Palatului Pink Martini – 22 noiembrie – TNB Jan Garbarek Group si Trilok Gurtu (in cadrul Bucharest Masters Of Jazz) – 25 noiembrie – Sala Palatului Demis Roussos – 4 decembrie – Sala Palatului Jay Jay Johanson – 4 decembrie – The Ark Jose Gonzalez – 5 decembrie – The Ark Simple Minds (in deschidere Jukebox) – 15 decembrie – Sala Polivalenta Craciun Vienez – 19 decembrie – Sala Palatului Smokie – 20 decembrie – Sala Palatului Harlem Gospel Choir – 21 decembrie – Sala Palatului
Festivaluri
Gala Folk Om Bun 2009 – 28 februarie – Sala Palatului B’ESTFEST 2009: Ziua 0 (Snails, Patrice, White Lies, The Killers) – 1 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Ziua 1 (Les Elephants Bizarres, Grimus, Ayo, Polarkreis 18, Motorhead, Moby) – 2 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Ziua 2 (AB4, Oceana, Alternosfera, Gabriella Cilmi, US3, Franz Ferdinand, Orbital) – 3 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Ziua 3 (Persona, Gravity Co, The MOOod, Looptroop Rockers, The Ting Tings, The Charlatans, Santana) – 4 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Aftershock (Ulytau, NeXus, Thunderstorm, Trooper, Holyhell, Manowar) – 5 iulie – Romexpo CokeLive Peninsula: Ziua 0 (Luna Amara, Chase and Status & MC Rage, Whiteroly etc.) – 23 iulie – Targu Mures CokeLive Peninsula: Ziua 1 (Tiesto, Vama, Pavel Stratan, Sarmalele Reci, Gojira etc.) – 24 iulie – Targu Mures CokeLive Peninsula: Ziua 2 (Nine Inch Nails, Primal Scream, Iris, Omul Cu Sobolani, Kumm, Unu, Booka Shade, Richard Dorfmeister feat. Ras MC-Tweed, Parov Stelar & Band etc.) – 25 iulie – Targu Mures CokeLive Peninsula: Ziua 3 (The Prodigy, Vita de Vie, Timpuri Noi, Grimus, Suie Paparude etc.) – 26 iulie – Targu Mures Folk You 2009 – rebotezat Festivalul de Folk Florian Pittis (Stefan Hrusca, Tudor Gheorghe, Gheorghe Zamfir, Iosif Kappl, Iris) – 30 iulie – 1 august – Vama Veche Sinarville (Highlight Kenosis, The Moood, Grimus, Blazzaj, The Amsterdams, Suie Paparude, Aria Urbana, Snails, Kumm, Pixels, Urma, L’Orchestre de Roche) – 14-16 august – Aerodromul Tariceni Tuborg Green Fest: Warm-up Party (The MOOod, Les Elephants Bizarres si Discoballs) – 27 august – The Silver Church Club Tuborg Green Fest: Ziua 1 (Chicane, The Crystal Method, Suie Paparude, Sensor) – 4 septembrie – Parcul Izvor Tuborg Green Fest: Ziua 2 (Guano Apes, AB4, Zdob si Zdub, The Herbaliser) – 5 septembrie – Parcul Izvor Tuborg Green Fest: Ziua 3 (Publika, Mandinga, Vita de Vie, Stefan Banica Jr. cu Andra, Bodo si A.G. Weinberger) – 6 septembrie – Parcul Izvor Stufstock 2009 (Zdob si Zdub, Ovidiu Lipan Tandarica si Fanfara 10 Prajini, Celelalte Cuvinte, Timpuri Noi, Mike Godoroja & Blue Spirit, Z.O.B, E.M.I.L., Luna Amara, Kumm, Urma, The Others, Rain District, Trooper, Snails, Dekadens, Phenomenon, Les Elephants Bizares, The Amsterdams si Vasilica, Blood Print, EVO, Highlight Kenosis, Alternativ Quartet, Tep Zepi, Godmode, Propaganda, Hush, Nuage, Relative, The Mushroom Story, L’orchestre Roche) – 3-5 septembrie – Vama Veche Folk Maraton – 30 septembrie – Sala Palatului
Artisti romani
Bitza – lansarea CD-ului Sufletul orasului – 8 februarie – Club Gossip Vama – primul concert din 2009 – 19 februarie – Becker Brau Bere Gratis – aniversare 10 ani – 23 februarie – TNB Phoenix si Mony Bordeianu – 1 martie – Timisoara Oigan – lansare album Sex With Onions – 6 martie – The Silver Church Club Bucharest Metal Nights 7 (Implant Pentru Refuz, Avatar, Proof, Moloh, Dwarf Planet, First Division) – 14 martie – Live Metal Club My Mushroom Story – lansare album Party Animals INC – 15 martie – Fire Club Marcian Petrescu si Trenul de Noapte – lansare album Povestile Bluesului – 20 martie – Hard Rock Cafe VH2 – aniversare 7 ani – 27 martie – Preoteasa Alina Manole – lansarea albumului Luna Patrata – 28 martie – Teatrul Ion Creanga Holograf – lansare disc Primavara incepe cu tine – 31 martie – Sala Polivalenta Interzis – lansarea discului Al doilea album – 2 aprilie – Fire Club Omul Cu Sobolani – lansarea discului Dansam legati la ochi cu spatele la zid – 3 aprilie – The Silver Church Club lansarea albumului Ducu Bertzi si Florian Pittis in concert – 6 aprilie – Teatrul Lucia Sturdza Bulandra Tudor Gheorghe – spectacolul Mahalaua Mon Amour – 8 si 9 aprilie, 17 mai – Sala Palatului Vasile Seicaru – lansarea discului In orasul cu floare de tei – 9 aprilie – The Silver Church Club Alexandrina Hristov – lansarea discului Om de lut – 9 aprilie – The Silver Church Club AB4 – concert unplugged – 11 aprilie – Club Fabrica Circa Sapte – lansarea discului La rece – 9 aprilie – Hard Rock Cafe In memoriam Marian Cozma (Kumm, Urma, Persona, Jacked si The (hated) Tomorrow) – 10 aprilie – Budapesta Concert caritabil Deftones (AB4, Coma, Shesdead, Chester, Do-diez si MG42) – 12 aprilie – Fire Club Concert caritabil pentru Cristian Stefan (Sarmalele Reci, Vita de Vie, Zob si Byron) – 16 aprilie – Club Fabrica Tep Zepi – lansarea albumului Son Of A Dollar And A Song (invitati speciali: Mihnea Blidariu si Nick Fagadar (Luna Amara), Bogdan Mezofi (Grimus) si trupa Rain District) – 29 aprilie – Club Control Luna Amara – lansarea discului Don’t Let Your Dreams Fall Asleep – 1 mai – Vama Veche Phoenix si Moni Bordeianu – 7 mai – Amfiteatrul Mihai Eminescu Alexandru Andries – spectacolul Diseara mergem la cinema! – 11 mai – Cinema Patria Ovidiu Lipan Tandarica, Marius Mihalache si Mihai Margineanu – 16 mai – Amfiteatrul Mihai Eminescu Ovidiu Mihailescu – lansarea discului Cipilica (invitati: Tapinarii, Alina Manole, Marius Batu, Mircea Vintila si Mircea Baniciu) – 15 mai – The Silver Church Club The Amsterdams – lansarea discului Adolessons – 22 mai Tony Tomas & Cross – lansarea albumului Secrete Publice – 26 mai – Hard Rock Cafe Directia 5 – lansare Best Of (invitati: Delia Matache, Paula Seling si Toni Seicarescu) – 28 mai – The Silver Church Club Cenaclul Flacara – 1 iunie – Parcul Plumbuita Urma – primul concert in Romania dupa 3 ani – 4 iunie – The Silver Church Club Mircea Rusu – lansarea albumului de muzica si poezie Lumea de roua: In memoriam Adrian Pintea (invitati Maia Morgenstern, Ion Caramitru) – 9 iunie – The Silver Church Club Paula Seling – lansarea albumelor Culeg vise si Believe – 10 iunie – The Silver Church Club Loredana – lansarea primului disc in limba engleza: Sundance – 11 iunie – Fratelli Social Club Ioan Gyuri Pascu – Life Story – 15 iunie – Cinema Patria Andra – lansarea albumului Iubeste-ma azi, iubeste-ma maine – 18 iunie – Hard Rock Cafe El Negro – aniversare 10 ani (invitati: Filip (Sport Sangeros 3), Selecta B, Mihnea (Omul cu Sobolani), Calin (Coma), Alex si Ciupi (Mandinga), Lorchestre de Roche, George Vintila) – 18 iunie – The Silver Church Club Sensor – aniversare 10 ani si lansarea albumului Best, Unreleased – 18 iunie – Music Club Azur si Generic – 1 iulie – Amfiteatrul Mihai Eminescu ZOB – lansarea discului ZuluOscarBravo – 9 iulie – La motoare EMIL – lansarea albumui Stiu, ti se pare absurd – 25 iulie – Vama Veche Florin Chilian la Patria – 6 iulie – Cinema Patria Farfarello (cu Mani Neumann si Joji Kappl) – 15 septembrie – The Silver Church Club Tudor Gheorghe – spectacolul Anotimpurile mele Vara-Toamna – 6 octombrie – Sala Mica a Palatului Highlight Kenosis – lansarea discului Glowing (in deschidere Tiarra) – 7 octombrie – The Silver Church Club Iris – primul concert in Capitala dupa problemele de sanatate ale lui Cristi Minculescu – 8 octombrie – Sala Polivalenta Trooper – lansarea albumului Vlad Tepes-Poemele Valahiei – 16 octombrie – Palatul Copiilor Spitalul de Urgenta – lansarea albumului F.P.S. – 16 octombrie – The Silver Church Club Raku – lansarea albumului Rezistenta (invitat: Dj FaiboX) – 17 octombrie – Club Fabrica Byron – lansarea albumului A Kind Of Alchemy (in deschidere Cvartetul A Quattro, Persona; invitati: Marius Florea Vizante, Lu Cozma si Petrica Ionutescu) – 23 octombrie – The Silver Church Club KUMM – lansarea discului Far From Telescopes (invitati: Adi Despot, Alexandrina si Rozie) – 30 octombrie – The Silver Church Club Implant Pentru Refuz – lansarea discului OTHEROOT si a videoclipului Nemesis – 5 noiembrie – Club Fabrica Mihai Margineanu – lansarea discului Pe sub norii de hartie (invitati: Razvan si Dani, Marius Mihalache, Aurelian Temisan, Florin Ionescu, Cici de la Sistem, Mandinga) – 19 noiembrie – Sala Palatului Cristi Gram – lansarea albumului State Of Mind – 21 noiembrie – Sala Radio Alina Manole – lansarea discului Cu drag – 4 decembrie – Clubul Taranului Analia Selis – lansarea albumului Cantece de Craciun pentru cei mici si cei mari – 13 decembrie – Sala Radio BUG Mafia – 16 decembrie – Sala Polivalenta Damian & Brothers – ultimul mare concert in actuala formula – 17 decembrie – Sala Palatului Tudor Gheorghe – spectacolul 1989-2009 Degeaba – 18 si 22 decembrie – Sala Palatului Cleopatra Stratan – lansarea discului Colinde Magice (cu Pavel Stratan) – 23 decembrie – Sala Palatului
Concerte anulate
Helene Segara Dew Scented Iris de Martisor The Faint Thievery Corporation Bucharest Rock Arena AC/DC Scorpions Pasion de Buena Vista Samaia – Georgian Legends Paul DiAnno (ex Iron Maiden)

Citeste articolul pe: Hotnews

Retrospectiva concertelor din 2009

Desi a fost un an de criza economica, Romania a primit in 2009 vizita unor nume importante ale muzicii mondiale: Leonard Cohen, Sting, Vonda Shepard, James Blunt, Sinead O’Connor, Patricia Kaas, Gogol Bordello, Placebo, Duffy, Michael Bolton, Limp Bizkit, Suzanne Vega, Anastacia, Faith No More, Editors, Madonna, Cesaria Evora, Kevin Costner, Vaya Con Dios, ZZ Top, Yann Tiersen, Diana Krall, Pink Martini. Din categoria artistilor trecuti de apogeul carierei pot fi amintiti Smokie, Chris Norman, Nazareth, Simple Minds, in timp ce Demis Roussos, Sandra sau CC Catch au avut prestatii controversate si starnind nemultumiri fie pentru playback, fie pentru recitaluri prea scurte.
Nici lumea hip-hop-ului nu a evitat Romania, fiind consemnate concerte ale unor artisti ca Ja Rule, Busta Rhymes, XZibit, Fat Joe, Snap! sau Lil’ Kim. De asemenea, o serie de artisti romani si-au lansat albume: Bitza, Raku, Alina Manole, Holograf, OCS, Vasile Seicaru, Spitalul de Urgenta, Alexandrina, Luna Amara, Mircea Rusu, Loredana, Paula Seling, Andra, Sensor, Byron, Kumm, ZOB, Mihai Margineanu.
La capitolul festivaluri, rivalizeaza B’ESTFEST si CokeLive Peninsula, dar trebuie amintita si prima editie a lui Sirnaville Arts & Crafts.
Au existat si momente controversate: huiduielile primite de Madonna sau injuratura lui Carlos Santana la adresa lui George Bush.
Si, nu in ultimul rand, „tepe”: AC/DC si Scorpions. HotNews.ro va propune o lista a concertelor din 2009, precum si cronici si fotogalerii de la evenimentele respective.
Artisti straini
Melotron – 24 ianuarie – Spice Club Sepultura (in cadrul My Metal Festival, alaturi de Warganism, L.O.S.T., Krepuskul si The Sorrow) – 7 februarie – Sala Polivalenta Sting – 10 februarie – Sala Palatului The Rasmus – 16 februarie – Hard Rock Cafe Vonda Shepard – 18 februarie – Sala Palatului James Blunt – 21 februarie – Sala Polivalenta Boban si Marco Markovic Orchestra (in deschidere – Relu Balkan & Band) – 4 martie – Sala Palatului Soulfly (in deschidere Truda si Incite) – 16 martie – Sala Polivalenta Eric Sardinas (in deschidere George Baicea & Electric Blues Band) – 23 martie – Becker Brau In Flames (in deschirere L.O.S.T. si Snapjaw) – 30 martie – Arenele Romane CC Catch (in deschidere Mihai Traistariu) – 11 aprilie – Sala Palatului Cradle of Filth (in cadrul Filth Fest Tour, alaturi de Moonspell, Turisas si Dead Shape Figures – 23 aprilie – Sala Sporturilor din Cluj-Napoca Gazebo si ABBA 99 – 25 aprilie – Amfiteatrul Mihai Eminescu Nazareth – 26 aprilie – Hala Anathema (in deschidere Celelalte Cuvinte) – 29 aprilie – Sala Palatului Kenny G – 30 aprilie – Sala Palatului Busta Rhymes – 1 mai – Bamboo Mamaia Ja Rule – 2 mai – Bamboo Mamaia UnderLondon 6 (Haunts, A-lix, Les Elephants Bizarres si The Mono Jacks) – 7 mai – The Silver Church Club XZibit – 15 mai – Bamboo Bucuresti Fat Joe – 30 mai – Bamboo Bucuresti Adagio (in deschidere NeXus si Celest) – 23 mai – Brasov Handsome Furs – 15 mai – Club Control Charlie Musselwhite – 17 mai – Hard Rock Cafe The Legendary Pink Dots – 20 si 21 mai – Club Control The Moood, Bernays Propaganda si 15 Grade – 21 mai – Fire Club Rainbow Arabia – 22 mai – Club Control Joy/Disaster – 24 mai – Club Control Lance Lopez si Survolaj – 27 mai – Hala Lance Lopez – 30 mai – Club Mamou Off The Wall – 6 iunie – Amfiteatrul Mihai Eminescu Tito and Tarantula – 7 iunie – Hala Sinead O’Connor – 11 iunie – Arenele Romane Kraftwerk – 12 iunie – Sala Palatului Patricia Kaas – 14 iunie – Sala Palatului Gogol Bordello – 17 iunie – Teatrul de Vara Herastrau Placebo – 21 iunie – Romexpo Tarja Turunen – 22 iunie – Sala Palatului Mixhell si Igor Cavalera (in deschidere Junkyard, Gojira, Unlocka si AKM) – 26 iunie – Club Fabrica Craig David – 26 iunie – Turabo Society Club Duffy (in deschidere I Am Kloot) – 26 iunie – Mamaia Basement Jaxx (alaturi de Moderat, Aeroplane, TRG, Tom Wilson) – 27 iunie – Arenele Romane Michael Bolton – 28 iunie – Sala Palatului Limp Bizkit (in deschidere Queensryche si Saga) – 28 iunie – Arenele Romane Shaggy – 10 iulie – Turabo Society Club Suzanne Vega (in deschidere Ioan Gyuri Pascu) – 16 iulie – Sala Palatului Artmania ’09 (Nightwish, Opeth, My Dying Bride, Tristania, Pain, Luna Amara) – 17-19 iulie – Sibiu Grupo Company Segundo – 21 iulie – Arenele Romane Morcheeba – 23 iulie – Fratelli Club World Music Mamaia 2 (Varttina, LA-33, Astillero) – 24-26 iulie – Mamaia Snap! – 31 iulie – Turabo Society Club Kelly Rowland – 7 august – Bamboo Mamaia Lil’ Kim – 14 august – Bamboo Mamaia Faith No More (in deschidere Luna Amara, Elvis Jackson, Elvis Jackson, Superhiks) – 15 august – Sala Polivalenta Editors – 16 august – Teatrul de Vara Herastrau Madonna – 26 august – Parcul Izvor Anastacia (in deschidere Claudia Cream) – 1 septembrie – Sala Polivalenta Coco Montoya – 2 septembrie – Hard Rock Cafe Hot Chocolate, Steve Vai si Tiziano Ferro la Cerbul de Aur – 2-7 septembrie – Brasov Leonard Cohen – 4 septembrie – Stadionul Iolanda Balas Soter Macy Gray – 8 septembrie – Fratelli Studios Bob Sinclair – 25 septembrie – Turabo Society Club Cesaria Evora – 1 octombrie – Sala Palatului IAMX – 1 octombrie – Fratelli Studios Kevin Costner (alaturi de trupa Modern West, in cadrul Festivalul International de Film din Romania) – 3 octombrie – Arad Eliades Ochoa (in deschidere Analia Selis & Band) – 5 octombrie – Sala Palatului Jesse Dixon (in deschidere Paula Seling) – 10 octombrie – Sala Palatului Vaya Con Dios – 13 octombrie – Sala Palatului Handsome Furs – 16 octombrie – Club Control ZZ Top – 20 octombrie – Sala Polivalenta Bucharest Masters Of Jazz (Richard Bona si Eliane Elias; Power Of Three – Chick Corea, Lenny White, Stanley Clarke; Mike Stern Band si Branford Marsalis Quartet) – 23-25 octombrie – Sala Palatului Michael Bolton – 24 octombrie – Zilele Craiovei Natalie Cole – 27 octombrie – Sala Palatului Amorphis (in deschidere Before The Dawn si Amoral) – 29 octombrie – Arenele Romane Kool & The Gang – 31 octombrie – Bamboo Bucuresti Boo Boo Davis – 2 noiembrie – Hard Rock Cafe Yann Tiersen – 4 noiembrie – Sala Palatului Jon Lord – 5 noiembrie – Sala Palatului Sandra (in deschidere Francesco Napoli) – 6 noiembrie – Sala Palatului Michael Iron Man Burks – 9 noiembrie – Hard Rock Cafe Chris Norman – 15 noiembrie – Sala Palatului WASP – 16 noiembie – Arenele Romane Diana Krall – 22 noiembrie – Sala Palatului Pink Martini – 22 noiembrie – TNB Jan Garbarek Group si Trilok Gurtu (in cadrul Bucharest Masters Of Jazz) – 25 noiembrie – Sala Palatului Demis Roussos – 4 decembrie – Sala Palatului Jay Jay Johanson – 4 decembrie – The Ark Jose Gonzalez – 5 decembrie – The Ark Simple Minds (in deschidere Jukebox) – 15 decembrie – Sala Polivalenta Craciun Vienez – 19 decembrie – Sala Palatului Smokie – 20 decembrie – Sala Palatului Harlem Gospel Choir – 21 decembrie – Sala Palatului
Festivaluri
Gala Folk Om Bun 2009 – 28 februarie – Sala Palatului B’ESTFEST 2009: Ziua 0 (Snails, Patrice, White Lies, The Killers) – 1 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Ziua 1 (Les Elephants Bizarres, Grimus, Ayo, Polarkreis 18, Motorhead, Moby) – 2 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Ziua 2 (AB4, Oceana, Alternosfera, Gabriella Cilmi, US3, Franz Ferdinand, Orbital) – 3 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Ziua 3 (Persona, Gravity Co, The MOOod, Looptroop Rockers, The Ting Tings, The Charlatans, Santana) – 4 iulie – Romexpo B’ESTFEST 2009: Aftershock (Ulytau, NeXus, Thunderstorm, Trooper, Holyhell, Manowar) – 5 iulie – Romexpo CokeLive Peninsula: Ziua 0 (Luna Amara, Chase and Status & MC Rage, Whiteroly etc.) – 23 iulie – Targu Mures CokeLive Peninsula: Ziua 1 (Tiesto, Vama, Pavel Stratan, Sarmalele Reci, Gojira etc.) – 24 iulie – Targu Mures CokeLive Peninsula: Ziua 2 (Nine Inch Nails, Primal Scream, Iris, Omul Cu Sobolani, Kumm, Unu, Booka Shade, Richard Dorfmeister feat. Ras MC-Tweed, Parov Stelar & Band etc.) – 25 iulie – Targu Mures CokeLive Peninsula: Ziua 3 (The Prodigy, Vita de Vie, Timpuri Noi, Grimus, Suie Paparude etc.) – 26 iulie – Targu Mures Folk You 2009 – rebotezat Festivalul de Folk Florian Pittis (Stefan Hrusca, Tudor Gheorghe, Gheorghe Zamfir, Iosif Kappl, Iris) – 30 iulie – 1 august – Vama Veche Sinarville (Highlight Kenosis, The Moood, Grimus, Blazzaj, The Amsterdams, Suie Paparude, Aria Urbana, Snails, Kumm, Pixels, Urma, L’Orchestre de Roche) – 14-16 august – Aerodromul Tariceni Tuborg Green Fest: Warm-up Party (The MOOod, Les Elephants Bizarres si Discoballs) – 27 august – The Silver Church Club Tuborg Green Fest: Ziua 1 (Chicane, The Crystal Method, Suie Paparude, Sensor) – 4 septembrie – Parcul Izvor Tuborg Green Fest: Ziua 2 (Guano Apes, AB4, Zdob si Zdub, The Herbaliser) – 5 septembrie – Parcul Izvor Tuborg Green Fest: Ziua 3 (Publika, Mandinga, Vita de Vie, Stefan Banica Jr. cu Andra, Bodo si A.G. Weinberger) – 6 septembrie – Parcul Izvor Stufstock 2009 (Zdob si Zdub, Ovidiu Lipan Tandarica si Fanfara 10 Prajini, Celelalte Cuvinte, Timpuri Noi, Mike Godoroja & Blue Spirit, Z.O.B, E.M.I.L., Luna Amara, Kumm, Urma, The Others, Rain District, Trooper, Snails, Dekadens, Phenomenon, Les Elephants Bizares, The Amsterdams si Vasilica, Blood Print, EVO, Highlight Kenosis, Alternativ Quartet, Tep Zepi, Godmode, Propaganda, Hush, Nuage, Relative, The Mushroom Story, L’orchestre Roche) – 3-5 septembrie – Vama Veche Folk Maraton – 30 septembrie – Sala Palatului
Artisti romani
Bitza – lansarea CD-ului Sufletul orasului – 8 februarie – Club Gossip Vama – primul concert din 2009 – 19 februarie – Becker Brau Bere Gratis – aniversare 10 ani – 23 februarie – TNB Phoenix si Mony Bordeianu – 1 martie – Timisoara Oigan – lansare album Sex With Onions – 6 martie – The Silver Church Club Bucharest Metal Nights 7 (Implant Pentru Refuz, Avatar, Proof, Moloh, Dwarf Planet, First Division) – 14 martie – Live Metal Club My Mushroom Story – lansare album Party Animals INC – 15 martie – Fire Club Marcian Petrescu si Trenul de Noapte – lansare album Povestile Bluesului – 20 martie – Hard Rock Cafe VH2 – aniversare 7 ani – 27 martie – Preoteasa Alina Manole – lansarea albumului Luna Patrata – 28 martie – Teatrul Ion Creanga Holograf – lansare disc Primavara incepe cu tine – 31 martie – Sala Polivalenta Interzis – lansarea discului Al doilea album – 2 aprilie – Fire Club Omul Cu Sobolani – lansarea discului Dansam legati la ochi cu spatele la zid – 3 aprilie – The Silver Church Club lansarea albumului Ducu Bertzi si Florian Pittis in concert – 6 aprilie – Teatrul Lucia Sturdza Bulandra Tudor Gheorghe – spectacolul Mahalaua Mon Amour – 8 si 9 aprilie, 17 mai – Sala Palatului Vasile Seicaru – lansarea discului In orasul cu floare de tei – 9 aprilie – The Silver Church Club Alexandrina Hristov – lansarea discului Om de lut – 9 aprilie – The Silver Church Club AB4 – concert unplugged – 11 aprilie – Club Fabrica Circa Sapte – lansarea discului La rece – 9 aprilie – Hard Rock Cafe In memoriam Marian Cozma (Kumm, Urma, Persona, Jacked si The (hated) Tomorrow) – 10 aprilie – Budapesta Concert caritabil Deftones (AB4, Coma, Shesdead, Chester, Do-diez si MG42) – 12 aprilie – Fire Club Concert caritabil pentru Cristian Stefan (Sarmalele Reci, Vita de Vie, Zob si Byron) – 16 aprilie – Club Fabrica Tep Zepi – lansarea albumului Son Of A Dollar And A Song (invitati speciali: Mihnea Blidariu si Nick Fagadar (Luna Amara), Bogdan Mezofi (Grimus) si trupa Rain District) – 29 aprilie – Club Control Luna Amara – lansarea discului Don’t Let Your Dreams Fall Asleep – 1 mai – Vama Veche Phoenix si Moni Bordeianu – 7 mai – Amfiteatrul Mihai Eminescu Alexandru Andries – spectacolul Diseara mergem la cinema! – 11 mai – Cinema Patria Ovidiu Lipan Tandarica, Marius Mihalache si Mihai Margineanu – 16 mai – Amfiteatrul Mihai Eminescu Ovidiu Mihailescu – lansarea discului Cipilica (invitati: Tapinarii, Alina Manole, Marius Batu, Mircea Vintila si Mircea Baniciu) – 15 mai – The Silver Church Club The Amsterdams – lansarea discului Adolessons – 22 mai Tony Tomas & Cross – lansarea albumului Secrete Publice – 26 mai – Hard Rock Cafe Directia 5 – lansare Best Of (invitati: Delia Matache, Paula Seling si Toni Seicarescu) – 28 mai – The Silver Church Club Cenaclul Flacara – 1 iunie – Parcul Plumbuita Urma – primul concert in Romania dupa 3 ani – 4 iunie – The Silver Church Club Mircea Rusu – lansarea albumului de muzica si poezie Lumea de roua: In memoriam Adrian Pintea (invitati Maia Morgenstern, Ion Caramitru) – 9 iunie – The Silver Church Club Paula Seling – lansarea albumelor Culeg vise si Believe – 10 iunie – The Silver Church Club Loredana – lansarea primului disc in limba engleza: Sundance – 11 iunie – Fratelli Social Club Ioan Gyuri Pascu – Life Story – 15 iunie – Cinema Patria Andra – lansarea albumului Iubeste-ma azi, iubeste-ma maine – 18 iunie – Hard Rock Cafe El Negro – aniversare 10 ani (invitati: Filip (Sport Sangeros 3), Selecta B, Mihnea (Omul cu Sobolani), Calin (Coma), Alex si Ciupi (Mandinga), Lorchestre de Roche, George Vintila) – 18 iunie – The Silver Church Club Sensor – aniversare 10 ani si lansarea albumului Best, Unreleased – 18 iunie – Music Club Azur si Generic – 1 iulie – Amfiteatrul Mihai Eminescu ZOB – lansarea discului ZuluOscarBravo – 9 iulie – La motoare EMIL – lansarea albumui Stiu, ti se pare absurd – 25 iulie – Vama Veche Florin Chilian la Patria – 6 iulie – Cinema Patria Farfarello (cu Mani Neumann si Joji Kappl) – 15 septembrie – The Silver Church Club Tudor Gheorghe – spectacolul Anotimpurile mele Vara-Toamna – 6 octombrie – Sala Mica a Palatului Highlight Kenosis – lansarea discului Glowing (in deschidere Tiarra) – 7 octombrie – The Silver Church Club Iris – primul concert in Capitala dupa problemele de sanatate ale lui Cristi Minculescu – 8 octombrie – Sala Polivalenta Trooper – lansarea albumului Vlad Tepes-Poemele Valahiei – 16 octombrie – Palatul Copiilor Spitalul de Urgenta – lansarea albumului F.P.S. – 16 octombrie – The Silver Church Club Raku – lansarea albumului Rezistenta (invitat: Dj FaiboX) – 17 octombrie – Club Fabrica Byron – lansarea albumului A Kind Of Alchemy (in deschidere Cvartetul A Quattro, Persona; invitati: Marius Florea Vizante, Lu Cozma si Petrica Ionutescu) – 23 octombrie – The Silver Church Club KUMM – lansarea discului Far From Telescopes (invitati: Adi Despot, Alexandrina si Rozie) – 30 octombrie – The Silver Church Club Implant Pentru Refuz – lansarea discului OTHEROOT si a videoclipului Nemesis – 5 noiembrie – Club Fabrica Mihai Margineanu – lansarea discului Pe sub norii de hartie (invitati: Razvan si Dani, Marius Mihalache, Aurelian Temisan, Florin Ionescu, Cici de la Sistem, Mandinga) – 19 noiembrie – Sala Palatului Cristi Gram – lansarea albumului State Of Mind – 21 noiembrie – Sala Radio Alina Manole – lansarea discului Cu drag – 4 decembrie – Clubul Taranului Analia Selis – lansarea albumului Cantece de Craciun pentru cei mici si cei mari – 13 decembrie – Sala Radio BUG Mafia – 16 decembrie – Sala Polivalenta Damian & Brothers – ultimul mare concert in actuala formula – 17 decembrie – Sala Palatului Tudor Gheorghe – spectacolul 1989-2009 Degeaba – 18 si 22 decembrie – Sala Palatului Cleopatra Stratan – lansarea discului Colinde Magice (cu Pavel Stratan) – 23 decembrie – Sala Palatului
Concerte anulate
Helene Segara Dew Scented Iris de Martisor The Faint Thievery Corporation Bucharest Rock Arena AC/DC Scorpions Pasion de Buena Vista Samaia – Georgian Legends Paul DiAnno (ex Iron Maiden)

Citeste articolul pe: Hotnews

Postat de pe data de 30 nov., 2009 in categoria Noutăți. Poti urmari comentariile acestui articol prin RSS 2.0. Acest articol a fost vizualizat de 324 ori.

Publica un raspuns