Unicitatea designului Sony este recunoscuta de una dintre cele mai importante competitii internationale de specialitate, prin cele noua premii iF pentru design de produs, incluzand doua distinctii de aur.
Produsele castigatoare apartin tuturor categoriile din gama Sony, inclusiv camera video HDR-CX520V Handycam, notebook-ul VAIO din seria X si reportofonul PCM-M10. Mai mult, din aproape 2500 de produse inscrise, numai 50 sunt premiate cu distinctia de aur, pentru design extraordinar. Punand in valoare inovatia liniilor de design Sony, seria de televizoare BRAVIA ZX1 si camera digitala Cyber-shot DSC-TX1 au fost premiate anul acesta cu distinctiile de aur, in cadrul ceremoniei iF Design, din cadrul CeBIT, de la Hanovra, Germania.
„Aceste premii iF Design acordate produselor noastre demonstreaza nivelul de inovatie si ingeniozitate pe care l-au atins echipele noastre de design, pentru mai multe categorii de produs. Designerii nostri se straduiesc intotdeauna ‘sa realizeze ce nu a mai fost realizat’, iar distinctiile de aur pentru BRAVIA ZX1 TV si Cyber-shot TX1 ne arata limitele pe care le impingem permanent pentru a integra in produse un design pentru o viata moderna, la un loc cu tehnologia de top”, a declarat acceptand premiul pentru Sony Design Tak Kawagoi, directorul centrului de design din Europa.
Designer-ii de produs ai Sony acorda o mare atentie unor elemente importante din procesul de creare a noilor produse, de la marginile materialelor, pana la interfata de utilizare, culorile si liniile de finisaj. In relatie cu selectarea culorilor pentru camera digitala Cyber-shot DSC-TX1, premiata cu distinctia de aur, designerul comenteaza: „Culorile si texturile modelului DSC-TX1 pun in valoare liniile curbate superbe ale corpului camerei. De aceea, corpul camerei este mat, iar capacul obiectivului beneficiaza de finisaje de satin, de exemplu. Suprafetele stralucesc precum bijuteriile, fiind create cu gandul la petreceri si evenimente fermecatoare”.
Sony va expune produsele sale anul acesta la Salonul International de Mobila de la Milano, prezentand viziunea viitoare de design, in cadrul celei mai creative si mai moderne platforme din lume. „Expozitia de la Milano va reprezenta o demonstratie a puterii energiei noastre creative, asa ca aceasta recunoastere timpurie din partea Forumului International de Design indica importanta pe care o acordam liniei de design, precum si planurile de viitor la care deja ne gandim”, a adaugat Kawagoi.

Citeste articolul pe: Agora News

SONY, distins cu noua premii iF Design

Unicitatea designului Sony este recunoscuta de una dintre cele mai importante competitii internationale de specialitate, prin cele noua premii iF pentru design de produs, incluzand doua distinctii de aur.
Produsele castigatoare apartin tuturor categoriile din gama Sony, inclusiv camera video HDR-CX520V Handycam, notebook-ul VAIO din seria X si reportofonul PCM-M10. Mai mult, din aproape 2500 de produse inscrise, numai 50 sunt premiate cu distinctia de aur, pentru design extraordinar. Punand in valoare inovatia liniilor de design Sony, seria de televizoare BRAVIA ZX1 si camera digitala Cyber-shot DSC-TX1 au fost premiate anul acesta cu distinctiile de aur, in cadrul ceremoniei iF Design, din cadrul CeBIT, de la Hanovra, Germania.
„Aceste premii iF Design acordate produselor noastre demonstreaza nivelul de inovatie si ingeniozitate pe care l-au atins echipele noastre de design, pentru mai multe categorii de produs. Designerii nostri se straduiesc intotdeauna ‘sa realizeze ce nu a mai fost realizat’, iar distinctiile de aur pentru BRAVIA ZX1 TV si Cyber-shot TX1 ne arata limitele pe care le impingem permanent pentru a integra in produse un design pentru o viata moderna, la un loc cu tehnologia de top”, a declarat acceptand premiul pentru Sony Design Tak Kawagoi, directorul centrului de design din Europa.
Designer-ii de produs ai Sony acorda o mare atentie unor elemente importante din procesul de creare a noilor produse, de la marginile materialelor, pana la interfata de utilizare, culorile si liniile de finisaj. In relatie cu selectarea culorilor pentru camera digitala Cyber-shot DSC-TX1, premiata cu distinctia de aur, designerul comenteaza: „Culorile si texturile modelului DSC-TX1 pun in valoare liniile curbate superbe ale corpului camerei. De aceea, corpul camerei este mat, iar capacul obiectivului beneficiaza de finisaje de satin, de exemplu. Suprafetele stralucesc precum bijuteriile, fiind create cu gandul la petreceri si evenimente fermecatoare”.
Sony va expune produsele sale anul acesta la Salonul International de Mobila de la Milano, prezentand viziunea viitoare de design, in cadrul celei mai creative si mai moderne platforme din lume. „Expozitia de la Milano va reprezenta o demonstratie a puterii energiei noastre creative, asa ca aceasta recunoastere timpurie din partea Forumului International de Design indica importanta pe care o acordam liniei de design, precum si planurile de viitor la care deja ne gandim”, a adaugat Kawagoi.

Citeste articolul pe: Agora News

Postat de pe data de 28 feb., 2010 in categoria Noutăți. Poti urmari comentariile acestui articol prin RSS 2.0. Acest articol a fost vizualizat de 333 ori.

Publica un raspuns