AVG Technologies, producatorul celui mai popular software antivirus gratuit, a anuntat disponibilitatea imediata a celei mai noi game de software de securitate pentru Internet, AVG 2011. Proiectarea suitei software AVG 2011 a avut la baza suportul comunitatii globale AVG, formata din peste 110 milioane de utilizatori. Produsul ofera protectie imbunatatita pentru Web si retelele de socializare, printre cele mai bune rate de detectie din industrie, usurinta in utilizare si un design care ii permite sa fie mai rapid, mai agil si mai puternic. AVG 2011 este cea mai avansata solutie antivirus a companiei pentru utilizatorii finali si afaceri mici.

„Principala caracteristica a suitei AVG 2011 este ca acesta beneficiaza de puterea comunitatii noastre formata din 110 milioane de utilizatori. Cu noua abordare si multimita noii tehnologii People-Powered Protection, toata lumea este incurajata si imputernicita sa fie parte integranta a solutiei; oricine face parte din comunitatea AVG contribuie la protejarea oricarei alte persoane care foloseste totodata produsele noastre. In acest fel, in fiecare zi primim pentru evaluare peste 1,5 miliarde de amenintari potentiale din toata lumea”,

a declarat J.R. Smith, CEO AVG Technologies. „Suntem de parere ca puternicele caracteristici de securitate Web ale suitei AVG 2011, inclusiv securitatea imbunatatita a retelelor de socializare, viteza sporita, ratele de detectie si interfata intuitiva usor de folosit  sunt cele mai bune din clasa sa, atat in randul ofertelor “free”, cat si a software-lui de securitate platit.”

Din moment ce 99% dintre amenintarile de azi au la baza Internetul si sunt active pe site-urile Web legale mai putin de 24 de ore, analiza si detectia in timp real sunt critice. Solutia AVG de scanare in timp real, LinkScanner, este unica pentru AVG si s-a dovedit a fi un adversar formidabil al amenintarilor care exista in mediul IT. Disponibil pentru PC si Mac, LinkScanner permite utilizatorilor sa navigheze, sa efectueze cautari, sa trimita e-mail-uri, sa faca cumparaturi si sa utilizeze retelele de socializare online cu increderea ca paginile pe care le vizualizeaza nu sunt compromise, iar site-urile pe care aleg sa le viziteze sunt sigure. LinkScanner verifica automat si protejeaza in timp real link-urile schimbate in cadrul retelelor de socializare precum Facebook si MySpace, fara a deranja, fara cerinte de configurare – protectia este activata automat, pentru a fi mereu in siguranta.

Ca raspuns la comentariile primite de la comunitatea globala AVG, suita AVG 2011 include acum o serie de imbunatatiri care simplifica utilizarea. Procesul de instalare pentru software a fost redus la cinci click-uri simple, in timp ce procesul de dezinstalare a software-ului este la fel de cursiv ca si pana acum. In urma constatarii faptului ca multi dintre utilizatori folosesc frecvent aplicatii multimedia, AVG 2011 include optiunea „game mode”, prin care scaneaza si protejeaza calculatoarele utilizatorilor fara a intrerupe aplicatiile multimedia care ruleaza in modul “full-screen” cu notificari de tip pop-up. In plus, AVG 2011 are optiunea „Single click fix” – o noua functie care permite utilizatorilor sa solutioneze in mod automat problemele software, printr-un buton „Fix It” usor de accesat.

Teste independente au demonstrat ca AVG 2011 are printre cele mai bune rate de detectie din industrie. Prin utilizarea facilitatii unice Smart Scan AVG si cu o abordare pe mai multe straturi pentru detectarea amenintarilor, utilizatorii AVG vor beneficia de cea mai buna protectie, care depaseste cu mult concurenta.

a declarat Karel Obluk, AVG Chief Technology Officer.

AVG a imbunatatit tehnologia Smart Scan pentru a fi siguri ca versiunea 2011 nu va incetini computerul dumneavoastra. Ca raspuns la comentariile comunitatii de utilizatori care doresc un produs cu o viteza mai mare de detectie si rate mai bune de detectare a amenintarilor, AVG 2011 dispune de functia Smart Scanning, o noua functionalitate care invata ce fisiere sunt certificate si sigure, scanand doar fisierele noi. Atunci cand AVG 2011 Smart Scanning scaneaza calculatorul unui utilizator, se acorda atentie resurselor folosite din sistem si se scaneaza numai acele resurse care nu sunt folosite in momentul scanarii, permitand calculatorului sa ruleze mai repede in timpul procesului de verificare.

AVG recunoaste ca un proprietar de afaceri mici sau mijlocii nu ar trebui sa fie un expert IT pentru a-si proteja afacerea impotriva amenintarilor de securitate online, iar editia AVG 2011 Business este conceputa avand in minte usurinta de utilizare si protectia maxima. AVG Business Edition ofera proprietarilor de afaceri mici si mijlocii activi pe Internet protectia de care au nevoie intr-un mod care sa corespunda realitatilor de conducere a unei afaceri. Cu un firewall imbunatatit, o noua tehnologie „protective cloud”, instalare de retea si rapoarte consolidate, editia AVG 2011 Business ofera companiilor mici si mijlocii o solutie de securitate completa pentru compania lor, solutia cea mai usor de folosit si gestionat de pe piata.

Pentru a utiliza versiunea gratuita de AVG 2011, care are toate functionalitatile de baza mentionate mai sus, vizitati free.avg.com. Gama comerciala completa de produse AVG 2011 pentru consumatori si IMM este disponibila acum la www.avg.com. Pretul pentru o singura licenta AVG Internet Security 2011 valabila un an incepe de la 38.00 dolari fara TVA si poate fi gasit la www.asbis.ro.

GENESYS Systems propune utilizarea de solutii integrate de securitate de la Fortinet. Cum nevoia de solutii de securitate unificate menite sa ajute companiile in lupta impotriva amenintarilor informatice este mai mult decat evidenta, utilizarea unor astfel de solutii ofera companiilor…

Protectia drepturilor de proprietate intelectuala a fost reafirmata ca prioritate pentru autoritatile romane, iar lupta impotriva utilizarii si comercializarii de programe pentru calculator fara licenta si-a aratat rezultatele. Dupa inregistrarea de efecte pozitive in ceea ce priveste scaderea…

Check Point Software Technologies Ltd., liderul mondial in securitate Internet, a anuntat rezultate financiare record pentru trimestrul trei al acestui an fiscal, incheiat la 30 septembrie 2010.

CoSoSys a lansat Endpoint Protector Hardware Appliance, prima solutie integrata hardware si software din lume ce securizeaza dispozitivele portabile si datele stocate si utilizate pe platforme Windows si Mac. Proiectat pentru companii de toate dimensiunile, cu retele ce variaza de la 50 de statii…

Provision, liderul pietei de securitate a informatiei din Romania si furnizor de servicii profesionale, isi largeste portofoliul prin semnarea contractului de distributie cu organizatia ConLab, furnizor de solutii de securitate destinate email-ului, ce se axeaza pe eficientizarea costurilor,…

Citeste articolul pe: Computer World

ASBIS Romania, unic distribuitor local al produselor AVG, introduce noua solutie AVG 2011 Enhanced Internet Security

AVG Technologies, producatorul celui mai popular software antivirus gratuit, a anuntat disponibilitatea imediata a celei mai noi game de software de securitate pentru Internet, AVG 2011. Proiectarea suitei software AVG 2011 a avut la baza suportul comunitatii globale AVG, formata din peste 110 milioane de utilizatori. Produsul ofera protectie imbunatatita pentru Web si retelele de socializare, printre cele mai bune rate de detectie din industrie, usurinta in utilizare si un design care ii permite sa fie mai rapid, mai agil si mai puternic. AVG 2011 este cea mai avansata solutie antivirus a companiei pentru utilizatorii finali si afaceri mici.

„Principala caracteristica a suitei AVG 2011 este ca acesta beneficiaza de puterea comunitatii noastre formata din 110 milioane de utilizatori. Cu noua abordare si multimita noii tehnologii People-Powered Protection, toata lumea este incurajata si imputernicita sa fie parte integranta a solutiei; oricine face parte din comunitatea AVG contribuie la protejarea oricarei alte persoane care foloseste totodata produsele noastre. In acest fel, in fiecare zi primim pentru evaluare peste 1,5 miliarde de amenintari potentiale din toata lumea”,

a declarat J.R. Smith, CEO AVG Technologies. „Suntem de parere ca puternicele caracteristici de securitate Web ale suitei AVG 2011, inclusiv securitatea imbunatatita a retelelor de socializare, viteza sporita, ratele de detectie si interfata intuitiva usor de folosit  sunt cele mai bune din clasa sa, atat in randul ofertelor “free”, cat si a software-lui de securitate platit.”

Din moment ce 99% dintre amenintarile de azi au la baza Internetul si sunt active pe site-urile Web legale mai putin de 24 de ore, analiza si detectia in timp real sunt critice. Solutia AVG de scanare in timp real, LinkScanner, este unica pentru AVG si s-a dovedit a fi un adversar formidabil al amenintarilor care exista in mediul IT. Disponibil pentru PC si Mac, LinkScanner permite utilizatorilor sa navigheze, sa efectueze cautari, sa trimita e-mail-uri, sa faca cumparaturi si sa utilizeze retelele de socializare online cu increderea ca paginile pe care le vizualizeaza nu sunt compromise, iar site-urile pe care aleg sa le viziteze sunt sigure. LinkScanner verifica automat si protejeaza in timp real link-urile schimbate in cadrul retelelor de socializare precum Facebook si MySpace, fara a deranja, fara cerinte de configurare – protectia este activata automat, pentru a fi mereu in siguranta.

Ca raspuns la comentariile primite de la comunitatea globala AVG, suita AVG 2011 include acum o serie de imbunatatiri care simplifica utilizarea. Procesul de instalare pentru software a fost redus la cinci click-uri simple, in timp ce procesul de dezinstalare a software-ului este la fel de cursiv ca si pana acum. In urma constatarii faptului ca multi dintre utilizatori folosesc frecvent aplicatii multimedia, AVG 2011 include optiunea „game mode”, prin care scaneaza si protejeaza calculatoarele utilizatorilor fara a intrerupe aplicatiile multimedia care ruleaza in modul “full-screen” cu notificari de tip pop-up. In plus, AVG 2011 are optiunea „Single click fix” – o noua functie care permite utilizatorilor sa solutioneze in mod automat problemele software, printr-un buton „Fix It” usor de accesat.

Teste independente au demonstrat ca AVG 2011 are printre cele mai bune rate de detectie din industrie. Prin utilizarea facilitatii unice Smart Scan AVG si cu o abordare pe mai multe straturi pentru detectarea amenintarilor, utilizatorii AVG vor beneficia de cea mai buna protectie, care depaseste cu mult concurenta.

a declarat Karel Obluk, AVG Chief Technology Officer.

AVG a imbunatatit tehnologia Smart Scan pentru a fi siguri ca versiunea 2011 nu va incetini computerul dumneavoastra. Ca raspuns la comentariile comunitatii de utilizatori care doresc un produs cu o viteza mai mare de detectie si rate mai bune de detectare a amenintarilor, AVG 2011 dispune de functia Smart Scanning, o noua functionalitate care invata ce fisiere sunt certificate si sigure, scanand doar fisierele noi. Atunci cand AVG 2011 Smart Scanning scaneaza calculatorul unui utilizator, se acorda atentie resurselor folosite din sistem si se scaneaza numai acele resurse care nu sunt folosite in momentul scanarii, permitand calculatorului sa ruleze mai repede in timpul procesului de verificare.

AVG recunoaste ca un proprietar de afaceri mici sau mijlocii nu ar trebui sa fie un expert IT pentru a-si proteja afacerea impotriva amenintarilor de securitate online, iar editia AVG 2011 Business este conceputa avand in minte usurinta de utilizare si protectia maxima. AVG Business Edition ofera proprietarilor de afaceri mici si mijlocii activi pe Internet protectia de care au nevoie intr-un mod care sa corespunda realitatilor de conducere a unei afaceri. Cu un firewall imbunatatit, o noua tehnologie „protective cloud”, instalare de retea si rapoarte consolidate, editia AVG 2011 Business ofera companiilor mici si mijlocii o solutie de securitate completa pentru compania lor, solutia cea mai usor de folosit si gestionat de pe piata.

Pentru a utiliza versiunea gratuita de AVG 2011, care are toate functionalitatile de baza mentionate mai sus, vizitati free.avg.com. Gama comerciala completa de produse AVG 2011 pentru consumatori si IMM este disponibila acum la www.avg.com. Pretul pentru o singura licenta AVG Internet Security 2011 valabila un an incepe de la 38.00 dolari fara TVA si poate fi gasit la www.asbis.ro.

GENESYS Systems propune utilizarea de solutii integrate de securitate de la Fortinet. Cum nevoia de solutii de securitate unificate menite sa ajute companiile in lupta impotriva amenintarilor informatice este mai mult decat evidenta, utilizarea unor astfel de solutii ofera companiilor…

Protectia drepturilor de proprietate intelectuala a fost reafirmata ca prioritate pentru autoritatile romane, iar lupta impotriva utilizarii si comercializarii de programe pentru calculator fara licenta si-a aratat rezultatele. Dupa inregistrarea de efecte pozitive in ceea ce priveste scaderea…

Check Point Software Technologies Ltd., liderul mondial in securitate Internet, a anuntat rezultate financiare record pentru trimestrul trei al acestui an fiscal, incheiat la 30 septembrie 2010.

CoSoSys a lansat Endpoint Protector Hardware Appliance, prima solutie integrata hardware si software din lume ce securizeaza dispozitivele portabile si datele stocate si utilizate pe platforme Windows si Mac. Proiectat pentru companii de toate dimensiunile, cu retele ce variaza de la 50 de statii…

Provision, liderul pietei de securitate a informatiei din Romania si furnizor de servicii profesionale, isi largeste portofoliul prin semnarea contractului de distributie cu organizatia ConLab, furnizor de solutii de securitate destinate email-ului, ce se axeaza pe eficientizarea costurilor,…

Citeste articolul pe: Computer World

Postat de pe data de 15 nov., 2010 in categoria IT, Noutăți. Poti urmari comentariile acestui articol prin RSS 2.0. Acest articol a fost vizualizat de 782 ori.

Publica un raspuns