Miercuri este 1 Decembrie. Ziua Naţională a României. Nu e o bârfă, nu? Ei bine, nu e bârfă nici faptul că Primăria Târgu-Mureş a aprobat cererea celor de la Noua Dreaptă de a mărşălui prin oraş de Ziua Naţională. În paralel, se gândeşte să închidă magazinele de vise. Acestea din urmă au făcut renumele oraşului trandafirilor în condiţiile în care pe posturile Tv naţionale s-au perindat şi continuă să se perinde imagini cu magazinele din Târgu-Mureş, indiferent dacă se vorbeşte despre cele din Braşov sau Bucureşti. Sper că marşul Noii Drepte de miercuri să nu ne facă din nou campioni la audienţă. Asta în condiţiile în care apelul celor de la Noua Dreaptă, rupt parcă din vremea în care luptam pentru unitate şi nu din vremurile Europei Unite în care trăim, au băgat în fibrilaţii municipalitatea. Astfel, pe surse, sau ca bârfă, cum spune cineva,  atât forţele de ordine ale Primăriei, cât şi Jandarmeria şi Poliţia sunt în alertă maximă după acest apel care, în loc să liniştească spiritele vine să le irite şi mai tare acum când UDMR cere mai abitir ca oricând „legea educaţiei speciale”. Ce scrie apelul celor de la Noua Dreaptă postat pe blogul lor nu voi cita aici, dar consider că e important să citez apelul lui Olvedi Zsolt, un tânăr secui din Târgu-Mureş, care face şi politică, dar care înainte de asta este om.

„Organizaţia extremistă, antimaghiară şi xenofobă, Noua Dreaptă, care însuşeşte în mod deschis principiile fostei Gărzi de Fier, cu 20 de ani după evenimentele din martie la Târgu Mureş, în data de 1 decembrie intenţionează să vină la Târgu Mureş (http://www.nouadreapta.org/actiuni_prezentare.php?idx=328), ca sub masca comemorării să hulească şi să jignească maghiarimea care alcătuieşte aproape jumătate din locuitorii oraşului şi încearcă să instige cetăţenii de diferite naţionalităţi din acest oraş, apelând la acuzația neadevărată şi ridicolă al „oprimării românilor”.

Ca tânăr care am trăit acele vremuri marcante, având 14 ani în 1990, consider, că Târgu Mureşul  nu are nevoie de încă o provocare, ca această organizaţie extremistă să beneficieze de încă o posibilitate de a ajunge la un conflict interetnic. Nu putem tolera acest lucru din partea unora care nici nu trăiesc aici, sunt transportaţi aici numai pe perioada instigării şi nu vor suporta eventualele consecinţe ale faptelor nesocotite.
Este inacceptabil și este responsabilitatea fiecărui locuitor al Târgu Mureșului și al Transilvaniei, să nu lăsăm ca această organizație după atitudinea arătată anul trecut în Sfântu-Gheorghe, unde au răvășit tot orașul, de data asta să țintească orașul nostru și să folosească ziua de 1 Decembrie pentru a face o tradiție din stârnirea urii. Sper că și autoritățile din oraș vor lua măsurile necesare pentru a împiedica această provocare.

Organizaţia extremistă, antimaghiară şi xenofobă, Noua Dreaptă, care însuşeşte în mod deschis principiile fostei Gărzi de Fier, cu 20 de ani după evenimentele din martie la Târgu Mureş, în data de 1 decembrie intenţionează să vină la Târgu Mureş (http://www.nouadreapta.org/actiuni_prezentare.php?idx=328), ca sub masca comemorării să hulească şi să jignească maghiarimea care alcătuieşte aproape jumătate din locuitorii oraşului şi încearcă să instige cetăţenii de diferite naţionalităţi din acest oraş, apelând la acuzația neadevărată şi ridicolă al „oprimării românilor”.Ca tânăr care am trăit acele vremuri marcante, având 14 ani în 1990, consider, că Târgu Mureşul  nu are nevoie de încă o provocare, ca această organizaţie extremistă să beneficieze de încă o posibilitate de a ajunge la un conflict interetnic. Nu putem tolera acest lucru din partea unora care nici nu trăiesc aici, sunt transportaţi aici numai pe perioada instigării şi nu vor suporta eventualele consecinţe ale faptelor nesocotite.Este inacceptabil și este responsabilitatea fiecărui locuitor al Târgu Mureșului și al Transilvaniei, să nu lăsăm ca această organizație după atitudinea arătată anul trecut în Sfântu-Gheorghe, unde au răvășit tot orașul, de data asta să țintească orașul nostru și să folosească ziua de 1 Decembrie pentru a face o tradiție din stârnirea urii. Sper că și autoritățile din oraș vor lua măsurile necesare pentru a împiedica această provocare”.

Da, sunt de acord cu Zsolt, autorităţile trebuie să fie pregătite pentru că există încă sensibilităţi la Târgu-Mureş. În Ardeal. Să sperăm că va fi o zi naţională de care să ne bucurăm cu toţii, cetăţeni ai României, indiferent de naţionalitate. Pentru că provocările nu ajută nimănui. Şi scandalul ne-ar duce din nou înapoi. Aşadar, dacă Magazinele de Vise urmează a fi închise, autorităţile cred că sunt pregătite să închidă şi visele extremiste ale unora sau altora. Pentru liniştea celor mulţi.

Noua Dreaptă şi Magazinele de Vise la Târgu-Mureş

Miercuri este 1 Decembrie. Ziua Naţională a României. Nu e o bârfă, nu? Ei bine, nu e bârfă nici faptul că Primăria Târgu-Mureş a aprobat cererea celor de la Noua Dreaptă de a mărşălui prin oraş de Ziua Naţională. În paralel, se gândeşte să închidă magazinele de vise. Acestea din urmă au făcut renumele oraşului trandafirilor în condiţiile în care pe posturile Tv naţionale s-au perindat şi continuă să se perinde imagini cu magazinele din Târgu-Mureş, indiferent dacă se vorbeşte despre cele din Braşov sau Bucureşti. Sper că marşul Noii Drepte de miercuri să nu ne facă din nou campioni la audienţă. Asta în condiţiile în care apelul celor de la Noua Dreaptă, rupt parcă din vremea în care luptam pentru unitate şi nu din vremurile Europei Unite în care trăim, au băgat în fibrilaţii municipalitatea. Astfel, pe surse, sau ca bârfă, cum spune cineva,  atât forţele de ordine ale Primăriei, cât şi Jandarmeria şi Poliţia sunt în alertă maximă după acest apel care, în loc să liniştească spiritele vine să le irite şi mai tare acum când UDMR cere mai abitir ca oricând „legea educaţiei speciale”. Ce scrie apelul celor de la Noua Dreaptă postat pe blogul lor nu voi cita aici, dar consider că e important să citez apelul lui Olvedi Zsolt, un tânăr secui din Târgu-Mureş, care face şi politică, dar care înainte de asta este om.

„Organizaţia extremistă, antimaghiară şi xenofobă, Noua Dreaptă, care însuşeşte în mod deschis principiile fostei Gărzi de Fier, cu 20 de ani după evenimentele din martie la Târgu Mureş, în data de 1 decembrie intenţionează să vină la Târgu Mureş (http://www.nouadreapta.org/actiuni_prezentare.php?idx=328), ca sub masca comemorării să hulească şi să jignească maghiarimea care alcătuieşte aproape jumătate din locuitorii oraşului şi încearcă să instige cetăţenii de diferite naţionalităţi din acest oraş, apelând la acuzația neadevărată şi ridicolă al „oprimării românilor”.

Ca tânăr care am trăit acele vremuri marcante, având 14 ani în 1990, consider, că Târgu Mureşul  nu are nevoie de încă o provocare, ca această organizaţie extremistă să beneficieze de încă o posibilitate de a ajunge la un conflict interetnic. Nu putem tolera acest lucru din partea unora care nici nu trăiesc aici, sunt transportaţi aici numai pe perioada instigării şi nu vor suporta eventualele consecinţe ale faptelor nesocotite.
Este inacceptabil și este responsabilitatea fiecărui locuitor al Târgu Mureșului și al Transilvaniei, să nu lăsăm ca această organizație după atitudinea arătată anul trecut în Sfântu-Gheorghe, unde au răvășit tot orașul, de data asta să țintească orașul nostru și să folosească ziua de 1 Decembrie pentru a face o tradiție din stârnirea urii. Sper că și autoritățile din oraș vor lua măsurile necesare pentru a împiedica această provocare.

Organizaţia extremistă, antimaghiară şi xenofobă, Noua Dreaptă, care însuşeşte în mod deschis principiile fostei Gărzi de Fier, cu 20 de ani după evenimentele din martie la Târgu Mureş, în data de 1 decembrie intenţionează să vină la Târgu Mureş (http://www.nouadreapta.org/actiuni_prezentare.php?idx=328), ca sub masca comemorării să hulească şi să jignească maghiarimea care alcătuieşte aproape jumătate din locuitorii oraşului şi încearcă să instige cetăţenii de diferite naţionalităţi din acest oraş, apelând la acuzația neadevărată şi ridicolă al „oprimării românilor”.Ca tânăr care am trăit acele vremuri marcante, având 14 ani în 1990, consider, că Târgu Mureşul  nu are nevoie de încă o provocare, ca această organizaţie extremistă să beneficieze de încă o posibilitate de a ajunge la un conflict interetnic. Nu putem tolera acest lucru din partea unora care nici nu trăiesc aici, sunt transportaţi aici numai pe perioada instigării şi nu vor suporta eventualele consecinţe ale faptelor nesocotite.Este inacceptabil și este responsabilitatea fiecărui locuitor al Târgu Mureșului și al Transilvaniei, să nu lăsăm ca această organizație după atitudinea arătată anul trecut în Sfântu-Gheorghe, unde au răvășit tot orașul, de data asta să țintească orașul nostru și să folosească ziua de 1 Decembrie pentru a face o tradiție din stârnirea urii. Sper că și autoritățile din oraș vor lua măsurile necesare pentru a împiedica această provocare”.

Da, sunt de acord cu Zsolt, autorităţile trebuie să fie pregătite pentru că există încă sensibilităţi la Târgu-Mureş. În Ardeal. Să sperăm că va fi o zi naţională de care să ne bucurăm cu toţii, cetăţeni ai României, indiferent de naţionalitate. Pentru că provocările nu ajută nimănui. Şi scandalul ne-ar duce din nou înapoi. Aşadar, dacă Magazinele de Vise urmează a fi închise, autorităţile cred că sunt pregătite să închidă şi visele extremiste ale unora sau altora. Pentru liniştea celor mulţi.

Postat de pe data de 29 nov., 2010 in categoria Civism. Poti urmari comentariile acestui articol prin RSS 2.0. Acest articol a fost vizualizat de 5,334 ori.

12 Raspunsuri pentru “Noua Dreaptă şi Magazinele de Vise la Târgu-Mureş”

 1. aurelian grama spune:

  „Să sperăm că va fi o zi naţională de care să ne bucurăm cu toţii, cetăţeni ai României, indiferent de naţionalitate”.
  … Cum crezi ca ne am fi bucurat daca era invers la Paris dupa II RM?! Si nu ar fi fost prima sau ultima nedreptate…
  Sau cati romani ardeleni danseaza la 30 august cu gandul 1940…
  Asa cum pentru ungurii conteaza martie 15 si revolutia din 56 din toamna, asa si pentru noi e 1 Dec.
  Nu are rost sa cerem sangelui apa sa se faca si limbaj european de lemn sa pritoceasca gandurile noastre…
  Ai mei au fost cu CNS la Budapesta in Parlament… De ce sa nu faca si Noua Dreapta demonstratie aici… Vin, apar si pleaca.
  Prea ne dam de ceasul mortii cu politically corect si cu discriminarea vadi extrem de pozitiva. Hai sa mai fim si egali.
  La multi ani, de Sfantul Andrei, increstinatorul romanilor!

 2. Pann spune:

  Domnul Zsolt a luat cumva atitudine cand a fost sarbatorita ocuparea Ardealului si intrarea lui Horthy in Miercurea-Ciuc, toate cu acceptul si participarea primarului UDMR din oras?

 3. Bela Botond spune:

  „Este inacceptabil și este responsabilitatea fiecărui locuitor al Târgu Mureșului și al Transilvaniei, SA NU LASAM ca această organizație….” Cu alte cuvinte, instigatorul Zsolt Olvedi striga.. puneti mana pe instigatori 🙂

 4. gurgumides spune:

  Stati mai” garda ” acasa si lasati oamenii normali sa se bucure de ziua nationala. Din martie „90 nu ati invatat nimc? Poate invatati sa acceptati si unii si altii.

 5. brother maghiar spune:

  ati citit in catavencu despre faptul ca cei de la teatrul national maghiar din budapesta au fost fortati sa rezilieze contractul cu ambasada romaniei care dorea sa sarbatoreasca acolo ziua nationala?
  domnul tanar secui european imi poate spune daca e corect ca,medici rezidenti maghiari,retine tineri de 25-26 de ani,medici,scoliti la targu mures nu stiu limba romana?
  ca sa nu mai spun de generatii intregi de copii de clasa a xII- a care nu stiu sa ceara listarea lucrarii de diploma in limba romana? adica nici poveste sa o scrie sau macar sa o citeasca.
  lucruri zilnice ,domnilor,rupte din viata
  da,sunt de acord ca nu suntem toti la fel si ca sunt probleme de-o parte si de alta,dar parca in tgmures micile provocari zilnice sunt din partea maghiara

 6. Sanda spune:

  ce au magazinele de vise cu manifestarile de 1 Decembrie. Scuze dar nu vad legatura.

  • Adrian Giurgea spune:

   pai trebuie interzise ambele, asta e legatura. Magazinele de vise si manifestarile extremiste, sa fiu bine inteles.

 7. brother maghiar spune:

  de 15 martie faci tu o selectie a organizatiilor maghiare care pot sa manifesteze,ok?
  hai sa o luam altfel
  daca vin niste tineri catalogati extremisti si agita niste steaguri(romanesti) li se interzice manifestarea . pot fi de acord cu asta
  in bisericile maghiare se intoneaza imnul secuiesc,la toate manifestarile lor e plin de steaguri maghiare,nu mai zic de discursuri
  bineinteles nimeni nu interzice nimic,mai si participam cu toate oficialitatile ca idiotii
  plus ceea ce declara in fiecare an liderii uniunii si liderii secuilor.
  oh,adrian,ai legat foarte bin problemele,marsul si magazinele de vise
  bravo..

 8. Ion Negoiaş spune:

  Ai nota 4 pentru articol.Vezi ca e clomnios ce ai scris aici, tinere.”Adevarul” stie cel mai bine cum e sa vorbesti aiurea de ND.

  • Adrian Giurgea spune:

   Distins domn, nu vad calomnia in textul meu. Vad un apel al unui secui, cu ghilimele si un text care nu are nici macar un cuvant calomnios la adresa cuiva. In rest, numai de bine.

Publica un raspuns