Am citit ca primaria tirgumureseana a declansat o campanie impotriva cersatorilor. Alex Toth propune in editorialul de astazi din Zi de Zi ca ar fi bine sa se adopte legea celor din Lituania prin care sa fim amendati si noi cei care dam bani cersatorilor. Atita ar mai trebui. Dupa atitea hotii ale celor care ne conduc, mai trebuie sa mai puna de inca o hotie alaturi de taxele si impozitele platite aiurea : amenzi pentru ca ai mila de cel de linga tine.

Dar nu ar fi mai bine sa dam o lege prin care toti cei care sunt platiti din bani publici sa aiba o camera video implantata, cu chip si memorie suficienta, astfel incit sa putem vedea online, ce fac cu banii cersiti de la noi atitia amar de ani ?

Inainte de a ma duce spre cei batuti de soarta sa ii amendez, ca asa spune in Biblie sa facem, oare nu ar fi bine sa ma duc sau sa scriu zi de zi , 24 de ore in presa tirgmureseanul.ro ,punctual legat de ceea ce se intimpla cu banul public, inclusiv in ceea ce priveste transparenta finantarii presei de diferite culori prin diferite metode, cu rezultate mult mai grave decit cersatoria unor oameni, care se bucura ca traiesc intr-un oras cu milioane de euro investite in circ si mai putina piine ?

Cred ca asta este marea problema a comunitatii noastre, cersatoria. De aceea avem  proiecte marete propuse de consilierii municipali sau judeteni. Executate de primari, vice si sefi de cjmures.ro . Dezvoltare extraordinara a comunitatii in acesti ani si tot felul de motive de a ramine in acest tirg tot mai mic si mai neinteresant.

Da, aveam nevoie de pista de motocros si de cinema finantat din bani publici, alaturi de multe alte realizari.

Da, sunt cersatorii de vina ca au plecat firmele private din parcul industrial, iar IBMul cu cercetarea este la colt de Zurich, vine incet spre Mures, cu motoarele.

Da, cersatorii sunt de vina ca o universitate va disparea din comunitate, iar celelalte sunt sau vor deveni maghiare ca asa au fost pe vremuri oricum.

Da, avem universitati metropolitane, alaturi de zone metropolitane si doar cersatorii ne mai stau in cale sa ne luam zborul spre Viena de pe aeroportul de la Vidrasau, aflat la doi pasi de autostrazi si cai ferate de mare viteza.

Amendati-ne va rog. Este o „placere” sa poti sa dai bani statului roman multilateral si inutil si hot.

Campanie impotriva cersatorilor ?

Am citit ca primaria tirgumureseana a declansat o campanie impotriva cersatorilor. Alex Toth propune in editorialul de astazi din Zi de Zi ca ar fi bine sa se adopte legea celor din Lituania prin care sa fim amendati si noi cei care dam bani cersatorilor. Atita ar mai trebui. Dupa atitea hotii ale celor care ne conduc, mai trebuie sa mai puna de inca o hotie alaturi de taxele si impozitele platite aiurea : amenzi pentru ca ai mila de cel de linga tine.

Dar nu ar fi mai bine sa dam o lege prin care toti cei care sunt platiti din bani publici sa aiba o camera video implantata, cu chip si memorie suficienta, astfel incit sa putem vedea online, ce fac cu banii cersiti de la noi atitia amar de ani ?

Inainte de a ma duce spre cei batuti de soarta sa ii amendez, ca asa spune in Biblie sa facem, oare nu ar fi bine sa ma duc sau sa scriu zi de zi , 24 de ore in presa tirgmureseanul.ro ,punctual legat de ceea ce se intimpla cu banul public, inclusiv in ceea ce priveste transparenta finantarii presei de diferite culori prin diferite metode, cu rezultate mult mai grave decit cersatoria unor oameni, care se bucura ca traiesc intr-un oras cu milioane de euro investite in circ si mai putina piine ?

Cred ca asta este marea problema a comunitatii noastre, cersatoria. De aceea avem  proiecte marete propuse de consilierii municipali sau judeteni. Executate de primari, vice si sefi de cjmures.ro . Dezvoltare extraordinara a comunitatii in acesti ani si tot felul de motive de a ramine in acest tirg tot mai mic si mai neinteresant.

Da, aveam nevoie de pista de motocros si de cinema finantat din bani publici, alaturi de multe alte realizari.

Da, sunt cersatorii de vina ca au plecat firmele private din parcul industrial, iar IBMul cu cercetarea este la colt de Zurich, vine incet spre Mures, cu motoarele.

Da, cersatorii sunt de vina ca o universitate va disparea din comunitate, iar celelalte sunt sau vor deveni maghiare ca asa au fost pe vremuri oricum.

Da, avem universitati metropolitane, alaturi de zone metropolitane si doar cersatorii ne mai stau in cale sa ne luam zborul spre Viena de pe aeroportul de la Vidrasau, aflat la doi pasi de autostrazi si cai ferate de mare viteza.

Amendati-ne va rog. Este o „placere” sa poti sa dai bani statului roman multilateral si inutil si hot.

Postat de pe data de 12 dec., 2011 in categoria Civism. Poti urmari comentariile acestui articol prin RSS 2.0. Acest articol a fost vizualizat de 7,623 ori.

7 Raspunsuri pentru “Campanie impotriva cersatorilor ?”

 1. Andrei Moldovan spune:

  Articolul din Zi de Zi la care se face referire e o „monstra” de indiferenta totala fata de persoanele care cersesc. Ar fi interesant daca reporterii ar lua si interviuri unora dintre cei care cersesc pe strazi (doar pe unii dintre cersetori ii cunoastem foarte bine la vedere), ca sa descopere, poate cu stupefactie, ca sunt persoane nu roboti, ca le doare spatele de la stat pe asfalt, ca au necazuri, dureri si sperante. Si poate atunci ar ajunge sa isi puna intrebarea „ce putem/trebuie sa face PENTRU ei?” in loc de „ce sa facem CU ei?” Ma distreaza cum peste tot poti citi in presa romaneasca voci ingrijorate de „imaginea” orasului sau a Romaniei in strainatate, dar indiferente la soarta acestor persoane reale care traiesc printre noi. Ca si cum imaginea aia ar fi mai importanta decat realitatea. Care realitate, pana la urma e cruda pentru cersetor, nu pentru mine, care in cel mai rau caz ajung sa scot 2 lei din buzunar. Poate ar trebui sa ne intrebam ce spune asta despre noi ca oameni.

  • Dan Mașca spune:

   Andrei, de acord cu tine. Nu cersatorii sunt problema, ci „cersatorii” de impozite si taxe de la stat, sistemele de servicii publice gen intructia si sanatatea , unde se risipesc o gramada de bani. Concertele cu Hrusca si Fuego in pietele orasului „gratuite” si pentru toata prostimea care vrea circ „gratuit” …
   Cersatorii nu imi fura nimic.

 2. undertaker spune:

  comunitati intregi de o anumita etnie traiesc exclusiv din cersetorie,furt,alocatiile copiilor,trafic de persoane,prostitutie etc.
  statul nu trebuie sa faca nimic pentru a ajuta aceste comunitati ci sa-i lase sa traiasca conform obiceiurilor lor medievale si tribale.
  calitate slaba a vietii? pai sa le spuna parintilor ca nu se face o familie cu sapte copii daca servesti masa din ghena de gunoi,cand toti sunt desculti cu mucii la nas,cand vin de la tara unde,sa fim seriosi cam ar fi de lucru,sa cerseasca in oras,cand isi mutileaza copii ca sa inspire mila etc. stiti ca este o vorba in franta –nu toti tiganii sunt cersetori dar toti cersetorii sunt tigani– care cam spune tot
  exact ca in teoria lui maslow,in cazul cersetoriei cred ca prima masura ar fi interzicerea ei.
  nu vreau sa intru in polemica,dar ma intereseaza putin spre deloc soarta lor,mai ales ca ei asta isi doresc.
  va invit la o plimbare prin apalina-reghin si o sa vedeti cum o familie incaseaza 1500-2000 lei doar din alocatii si ajutoare,iau ajutoare de la tot felul de fundatii,fura si cersesc inclusiv prin tgmures,taxe de protectie etc. practica un fel de furt existential,de la nastere pana la moarte sau puscarie,ei cam cu asta se ocupa.
  luati statisticile politiei,nu ale fundatiilor care nici macar nu mentioneaza etnia ca sa nu-i jigneasca.
  ok,nu am nimic impotriva unei etnii sau a vreunei culori a pielii,dar hai sa trezim un pic si,daca se incadreaza intr-un anumit tipar finaciar sa luam masuri.
  in rest,despre hotul de bani care este statul ,fara suparare d-le masca nu are legatura una cu alta

  • Andrei Moldovan spune:

   Si ce legatura are ceea se se spune in articol cu vreo etnie sau alta? De ce trebuie sa judecam problema in termeni etnici? E ceva comun unei etnii intregi care sa explice fenomenul in cauza? Nu, asa cum singur observati. Cu cat am discuta mai putin in termeni etnici problemele sociale, cu atat am fi mai liberi de prejudecati sa ne intrebam sinceri care e cauza reala a acestor probleme sociale. Sa presupunem pentru un moment ca aveti dreptate: cersetoria ar trebui interzisa, in Apalina-Reghin multi traiesc din alocatii, daca nu ai resurse sa cresti 7 copii nu ii faci etc. Cel putin in ceea ce priveste ultima observatie mi-ar fi greu sa va contrazic. Dar de ce nu putem discuta civilizat aceste probleme fara a face afirmatii rasiste de manual precum „toti cersetorii sunt tigani”, „ei cam cu asta se ocupa” etc? Adaugand, cum nu?, „nu am nimic impotriva unei etnii sau a vreunei culori a pielii”. Ar fi un mare pas inainte spre rationalitate si intelepciune daca v-ati da seama ca aveti ceva cu o etnie, altfel nu ati aluneca nepermis de la discutia unei fenomen social la generalizari gresite despre aceasta etnie. Ca problema nu are legatura cu nici o etnie in particular e simplu de vazut, daca ne gandim ca nu e o problema locala, nici macar nationala, ci una mondiala, caci veti gasi cersetori in toate colturile lumii. Interesant e ca nu va spun nimic nou, doar stiati asta, desi unoeri vălul prejudecatilor e prea gros ca sa vedem prin el.

 3. undertaker spune:

  that’s bullshit and you know it

  • Andrei Moldovan spune:

   Well, it’s not. And anyway, you don’t just win an argument with a catchy phrase. It takes a little more than that.

 4. aurelian spune:

  faina dezbatere

Publica un raspuns